Фізична культура по-новому
Мета уроків фізичної культури – не зробити з кожної дитини спортсмена, а оздоровити її, дати можливість морально відпочити після уроків. Саме з цією метою з 2022 року в закладах загальної середньої освіти запровадять нову модельну програму з фізичної культури у 5-х класах, а з 2023 року – у 6-х класах. Модельна навчальна програма реалізує ціннісні орієнтири, ключові компетентності та наскрізні вміння школярів у фізичному вихованні.
Вона побудована за модульною системою та містить:
• інваріантний (обов'язковий) модуль: теоретико-методичні знання та загальна фізична підготовка;
• варіативні модулі (загальна кількість – 44): аеробіка, бадмінтон, баскетбол, бейсбол, велоспорт, військово-спортивні ігри, волейбол, гімнастика, настільний теніс, плавання, рухливі ігри, футзал, хокей на траві та інші види спорту.
Здобувачі освіти за погодженням із учителем зможуть обирати ті варіативні модулі, які вивчатимуть. Самі варіативні модулі змінюватимуться кожну чверть або триместр. Протягом навчального року на вибір учням має бути запропоновано 12−16 варіативних модулів. Ці варіативні модулі спорту мають змінюватися кожної чверті або кожен триместр. Варіативні модулі передбачають:
• вибір для дитини;
• безпеку на уроках;
• ґендерність;
• доступність.
Пілотування модельної навчальної програми розпочалося 2021/2022 н.р. в 5-х класах. У Закарпатській області це здійснювали чотири заклади освіти, а саме: Ужгородська загальноосвітня школа №8 І-ІІІ ст. Ужгородської міської ради Закарпатської області, Ганичівський опорний ЗЗСО І-ІІІ ст. Нересницької ОТГ Тячівського району Закарпатської області, Чинадіївська ЗОШ І-ІІІ ст. Мукачівської районної ради Закарпатської області, Міжгірська ЗОШ І-ІІІ ст. №1 Міжгірської районної ради Закарпатської області.
15 червня 2022 року для вчителів фізичної культури проведено обласний семінар-практикум з реалізації модельної програми з фізичної культури „Впровадження Концепції НУШ у пілотних закладах Закарпатської області", під час якого вчителі-практики ділилися досвідом упровадження. Як здійснювалося пілотування модельної програми з фізичної культури: досвід упровадження; переваги та недоліки в модельній програмі з фізичної культури у 5-х класах НУШ; позитиви впровадження модельної програми з фізичної культури у 5-х пілотних класах; використання педагогіки партнерства на уроках з фізичної культури – це ті теми, які розкривали вчителі фізичної культури зазначених вище закладів освіти: Майор І.М., Фіцай В.В., Строїн М.С., Василевський М.С.
Палько Т.В., доцент кафедри педагогіки та психології ЗІППО, кандидат психологічних наук, акцентувала увагу присутніх на реалізації професійних компетентностей сучасного вчителя фізичної культури в умовах НУШ, на виключній важливості розвитку професійної компетентності вчителів фізичної культури, що висуває високі вимоги до їхньої активної самореалізації та саморозвитку. Дуб В.І., методист кабінету методики виховної та позашкільної роботи ЗІППО, надав чіткі методичні рекомендації щодо планування та оцінювання за новою модельною програмою.
Всі присутні, а це 100 вчителів фізичної культури області, були надзвичайно активними, оскільки усвідомлюють власну відповідальність за впровадження нової програми, за те, щоб прищепити здобувачам освіти навички та стимулювати фізичне самовдосконалення, мотивувати до здорового способу життя, виховати стійкий інтерес і потребу в систематичних заняттях фізичною культурою. Учасники семінару наголошували, що важливим нововведенням НУШ є педагогіка партнерства, яка відкриває нові грані взаємодії вчителя, учня і батьків.